Europos kinas – kultūrų dialogai

2017-11-17 Be kategorijos Be kategorijos @en 0
2008 m. prasidėjęs  edukacinis kino projektas „Europos kinas – kultūrų dialogai“ šiais metais vėl keliauja po visą Lietuvą.
Lapkričio 17 d., penktadienį, Maišiagalos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo gimnazijoje vyko kino edukacijos diena, kurioje dalyvavo 55 gimnazijos mokiniai. „Projektu siekiama stiprinti moksleivių,  kaip Europos daugiakultūrės visuomenės narių suvokimą: žiūrėdami ir analizuodami filmus, jie  turi galimybę pažinti ir suvokti tam tikrus visuomenės bendravimo kodus, socialines aplinkos skirtybes – vyksta tarpkultūrinis mokymasis“, – sakė projekto lektorė Sonata Visockaitė.

9-12 klasių mokiniai žiūrėjo profesionalių režisierių sukurtus trumpo metro meninius filmus, kuriuose kalbama apie toleranciją, santykius šeimoje,  kultūrų skirtumus bei įvairovę, paliečiamos žmogaus teisių temos. Tokios temos, kurios iš pirmo žvilgsnio atrodo suprantamos ir atpažįstamos, tačiau keliančios iššūkius ir verčiančios mąstyti plačiau. Ypač jei tai reikia daryti žiūrint filmus, analizuojant bendraamžių, gyvenančių kitose šalyse elgesį ir pasirinkimus, lyginant skirtingų šalių visuomenės modelius,  šeimos vertybes, įvertinant kokias galimybes moksleiviai turi gyvendami demokratinėje šalyje, kur ginamos žmogaus teisės. Ne veltui vaikai susimąsto, kaip  gerai jie gyvena, turi pasirinkimo teisę, nemokamą mokslą, jų nuomonės yra paisoma.
 11-12 kl. mokinių mintys:
„Reikia gerbti savo tradicijas. Kiekviena kultūra yra skirtinga. Kiekvieną kultūrą žmogus supranta skirtingai. Kiekvienoje šalyje tie patys ženklai gali reikšti visai skirtingus dalykus.“
„Nuo kultūros priklauso ir žmonių būsena. Žinojimas leidžia tobulėti.“
„Žinios apie kultūras plečia žmogaus akiratį, suteikia išminties, tolerantiškumo ir išprusimo. Šiandien supratau, kad kai kurias kultūras galima susieti ir gavau galimybę dar kartą susimąstyti apie savo kultūros bruožus, galimybes ir būti už tai dėkinga.“
„Supratau, kad skirtingų kultūrų pažinimas yra svarbus dalykas visuomenėje. Turėdami šį supratimą galėtume išvengti daugybės kultūrinių šokų ir nesusipratimų.“

9-10 kl. mokinių mintys:
„Reikia pažinti kitas kultūras norint jas suprasti, gerbti ir toleruoti. Skirtingos kultūros paįvairina pasaulį.“
„Žiūrėdamas filmus pamatai, kad mes skiriamės, teisės nėra lygios. Mes daugiau sužinome,  apmąstome savo kultūrą, padarome išvadas.“
“Reikia pažinti kitas kultūras tam, kad galėtume bendrauti su skirtingų kultūrų žmonėmis. Supratau, kad kultūros yra labai skirtingos ir kultūra gali skirtis ne tik šalyse, bet ir šeimoje."

Išmąstyti, kas yra kultūrinis dialogas užtruko šiek tiek ilgėliau. Tai visgi tokios temos, kurių iš vadovėlių neišmoksi. Ir jei nesi keliavęs į tolimas šalis, negyveni šalia kaimyno iš kitos kultūrinės terpės, nėra su kuo palyginti, tai nelabai pats ir sugalvosi. Tačiau vaikai tiksliai žinojo jau po filmų,  kokių savybių reikia, kad priimtum „kitokį“ – besiskiriantį išvaizda, vertybėmis, elgesiu – iš kitos kultūrinės terpės žmogų.

Projektą iš dalies remia Lietuvos Kultūros Taryba. Projektą įgyvendina Všį KINO SAGA